Pravilno gnojenje s kompostom
Pri vsakršnem vnosu gnojil v tla je potrebno biti pozoren, da izberemo primeren čas in količino. Kompost je organsko bogato gnojilo katerega lastnost je postopno sproščanje hranil v tla. Kljub temu lahko pride ob večjih padavinah do nepotrebnega izpiranja njegovih pomembnih sestavin. Zaradi tega je smiselno kompost mešati z zemljo, namesto da ga pustimo na njeni površini oz. kot kup zraven vrta.
(Foto-Vir: http://www.cultivatewf.org/big-compost-giveaway/, 7.11.2018)
Nekatere vrtne rastline potrebujejo več, druge manj
Različne vrste vrtnih rastlin, imajo različne potrebe po hranilih. V tem kontekstu jih delimo v štiri skupine:
- Največ hranil potrebujejo kapustnice (cvetača, brokoli, zelje, ohrovt).
- Sledijo jim plodovke (paradižnik, paprika, buče, kumare), ki potrebujejo veliko, a manj hranil kot prva skupina.
- Sledi skupina rastlin, ki potrebuje bistveno manj hranil. To so razne solate, blitva, korenje, por, zelena in radič.
- Četrta skupina rastlin ne potrebuje dodajanja hranil, saj si s pomočjo bakterij, ki živijo na njihovih koreninah, priskrbi dušik iz zraka. To je npr. fižol, grah in bob. Če jih dodatno pognojimo, bodo slabše uspevale.
Pri gnojenju s kompostom težko pretiravamo
Kot že zapisano je kompost gnojilo s postopnim sproščanjem hranil v tla. Zaradi tega ni velike bojazni, da bi zemljo z njim preveč gnojili. Veliko rastlin namreč dobro uspeva v bogati mešanci zemlje in komposta. Kompost dodamo v tla pred ali takoj po dežju. Razporedimo ga čim bolj enakomerno po površini in nato vkopljemo v zemljo. V splošnem se priporoča mešanica zemlje in komposta, ki vsebuje 10-20% komposta. Na predelih z izrazito ilovnato ali z izrazito peščeno zemljo se priporoča mešanica zemlje s kompostom, ki vsebuje do 50% komposta (glej prispevek Kompost vs. mineralna gnojila).